- Co to jest bandeau
- Fanki bandeau wśród celebrytów
- Historia Diamond Bandeau
- Jak to wygląda
- Operacja "Transformacja
- Tajemnica zniknięcia
- Bandos i "krewni
Co wiesz o rzadkich koronach królewskich zwanych bandos? Jesteśmy pewni, że nie bardzo. Dlatego redakcja Gold.ua postanowiła opublikować ten artykuł. Albo pod wrażeniem absolutnie oszałamiającej serii The Crown by Netflix, poświęcony panowaniu królowej Elżbiety II, czyli edukacja - zarówno nasza, jak i naszych czytelników. To nie ma znaczenia. Liczy się tylko to, że jest to naprawdę ciekawa historia warta uwagi. Czy jesteś na to gotowy? Więc chodźmy.
Biżuteria Bandeau - Jestem pewna, że wiele z Was nawet nie wie, jaki rodzaj biżuterii kryje się pod słowem kombinacja. Ale to wcale nie jest oznaka powszechnej ignorancji. To tylko wynik wydarzeń historycznych, które nie okazały się zbyt korzystne dla biżuteryjnego bandeau.
Pierwsze bandeaux (są one również ostatnie, nawiasem mówiąc) wspięły się na modowy Olimp na początku ubiegłego wieku. W okresie od 1910 do 1920 roku przedmioty te były niezwykle popularne. Były czymś pomiędzy głowa opaska na głowę i tiara. Zarówno pod względem konstrukcji, jak i wyposażenia. Do stworzenia bandeau użyto różnych materiałów, wśród których można było znaleźć i atłas, i jedwab, i stop cynku, i metale szlachetne. Bandosy były inkrustowane kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, zdobione koralikami, dekorowane z biżuterią szkło. Często bandeau (z akcentem na ostatnią sylabę, nawiasem mówiąc) zwieńczone było pióropuszem (jak w dawnych czasach nazywano wspaniałą dekorację z piór) lub haftem. Ozdoba była zmontowana i mogła składać się z kilku elementów zszytych razem i mogła być zdemontowana na osobne akcesoria i nie być noszona jako część biżuterii na głowę".czapka na głowę"Broszka, na przykład, była przymocowana do broszki. Broszka, na przykład, była przymocowana do sukni, a pióropusz do włosów jako spinka.
Dziś praktycznie niemożliwe jest znalezienie bandeau tiary w antykwariatach z tamtych czasów. Na świecie pozostała ich już tylko garstka. I uwierzcie mi, nie przesadzamy, mówimy o prawdziwej rzeczy. Jeśli zapytacie, dlaczego tak się dzieje, usłyszycie dość smutną odpowiedź. Faktem jest, że. tiara bandeau pozostawał popularny przez dwie dekady, a po 1920 roku jego sława zaczęła słabnąć. Na początku lat 30. bandeaux wyszły z mody i zaczęto je rozbierać "na części". Tiary zostały przekształcone w inne, bardziej odpowiednie dla tego czasu akcesoria. Na przykład w broszki, kolczyki, wisiorki chokery i bransoletki. Wszystko to doprowadziło do tego, że bandeau jako historyczny zabytek w biżuterii został praktycznie starty z powierzchni ziemi. A te egzemplarze, które pozostały, były albo prawdziwymi szczęściarzami, albo stanowiły część królewskiego skarbca - trzeciej możliwości nie było.
Być może Ty i ja nie pamiętałybyśmy o bandeau, gdyby kilka lat temu światowi guru mody nie postanowili wskrzesić tego niezwykłego elementu biżuterii. Społeczeństwo, które jest raczej uprzedzone do akcesoriów w stylu retro, było zszokowane tym, jak łatwo i odpowiednio prawie zniknęła tiara z początku XX wieku, aby wkomponować się w nowoczesne ślubne i wieczorowe stylizacje. I znowu pokochano bandeau.
Co to jest bandeau.
Krótka informacja o pochodzeniu i wyglądzie bandeau tiary, dowiedzieliśmy się, a teraz przeanalizujmy tę dekorację "przy kości". Nie tak, jak zrobili to jubilerzy z lat 30-tych, którzy stracili zaufanie do utwór Ale raczej intelektualnie, ostrożnie, wyłącznie w celu poznania wnętrza dzieła retro.
Najbliżsi krewni bandeau to obręcz opaska na włosy i opaska na głowę. Jest to sposób, w jaki taka biżuteria jest powszechnie noszona. Biżuteria typu bandeau nie zawsze należała do przeszłości. Pierwsza biżuteria tego typu była szyta z tkaniny. Tkaniny były z reguły drogie: satyna, jedwab, włoskie koronki, tiul i aksamit. Nieco później, gdy dodatek zyskał na popularności i został zauważony przez jubilerów, na rynku pojawiła się unowocześniona wersja bandeau - wykonana z wykorzystaniem kamieni półszlachetnych i szlachetnych. Panie z prostszych środowisk mogły kupić bandeau wykonane z kostiumowych stopów jubilerskich, podczas gdy błękitnokrwiste damy, oczywiście, preferowały droższe wersje.
W latach 20. XX wieku kobiety na Zachodzie chętnie nosiły krótkie fryzury "à la Garson". Upiększanie takich fryzur nie było takie proste. Z długimi włosami nie było problemu, ale jaki akcent dodać do chłopięcej fryzury, to było wielkie pytanie. Zapotrzebowanie na eleganckie opaski pojawiło się właśnie wtedy i zostało natychmiast zaspokojone: najpierw przez pojawienie się opasek z materiału, a z czasem przez pojawienie się opasek z biżuterii. Opaska do włosów wyglądała elegancko i stylowo i była dokładnie tym, o czym marzyły ówczesne damy z towarzystwa.
Tkaninowy bandeau był zazwyczaj jednobarwny. Można ją było ozdobić piórami, koralikami i innymi dodatkami, ale kolor tkaniny był ten sam. Najpopularniejsze były czarne bandolety, ale były też inne: zarówno białe, jak i kolorowe. W przeciwieństwie do bandot materiałowych te biżuteryjne nie były tak bogato zdobione. Ale oni, w zasadzie, i nie był potrzebny. Częściej banda jubilerska zdobiona była wzorami geometrycznymi lub palmetami (od łacińskiego słowa, oznaczającego zdrobniałą formę wyrazu "palma") - dekoracją w postaci ornamentu roślinnego, który wizualnie przypominał liść palmowy lub wyciągniętą dłoń.
Ciekawe, swoją drogą, jest również to, jak pojawiły się biżuteryjne wersje bandeau. Arystokratki z Francji i Wielkiej Brytanii, które szalały na punkcie tego modnego dodatku, zdawały sobie sprawę, że nie mogą nosić szmacianej bandeau. Zły płaszcz, jak to się mówi. Zły kapelusz. Potrzebowali czegoś więcej: bardziej wyrafinowanego, bardziej błyszczącego i droższego. Zaczęto więc używać tiary jako bandeau. Jeśli w przeszłości tiary były noszone tylko na czubku głowy, tak że ozdoba Teraz francuscy arystokraci zaczęli zakładać tiary. czoło. Cel był ten sam: sprawić, aby wyrafinowana korona wyglądała inaczej niż zwykle, ale podobnie do opaski. Trzeba przyznać, że pomysł nie tylko wypalił, ale i szybko się przyjął. A jubilerzy z początku XX wieku, widząc taki wariant noszenia tiary, natychmiast dostrzegli w nim nowe zapotrzebowanie wyższych sfer na innowacyjny dodatek biżuteryjny - i podjęli się tego zadania.
Najbardziej znanym przykładem przekształcenia korony królewskiej w bandeau był Królowa Belgia. Po zdobyciu przez bandeaux niesłychanej popularności, Elżbieta Bawarska wydobyła ze swojego skarbca swoją tiarę, wykonaną w 1910 roku. Przycisnęła go do czoła i nosiła w ten sposób. Nazwa "tiara-bando" powstała dzięki pomysłowości belgijskiej królowej. A ona sama, nawiasem mówiąc, jest tak zapamiętana - z klejnotem na czole. Tak zakochała się we własnym pomyśle noszenia tiary, że wolała pozować w tym dodatku fotografom i portrecistom. Z tego powodu większość zachowanych do dziś portretów Elżbiety Bawarskiej przedstawia jej słynną tiarę.
Klejnot bandeau, nawiasem mówiąc, nie są koniecznie wszechogarniające cenne akcesoria. Do kategorii bandeau z klejnotami zaliczono te, które zostały uszyte z tkaniny i w których podstawa tkaniny została ozdobiona perłami lub kamieniami półszlachetnymi. Aksamitny bandaż wyszywany perłami lub podobnie zdobiona satynowa wersja uznawana była za klasyczną wersję bandaża z klejnotami. A nawet najzwyklejsza płócienna opaska mogła mieć złote zapięcie, a więc również mogła być uznana za biżuterię, mimo braku cennych, widocznych ozdób.
Fanki bandeau wśród celebrytów
Po tiara bandeau została przywrócona sto lat później, zyskała wielu wielbicieli. Gwiazdy nie były tu wyjątkiem. To one wyznaczały tempo rozwoju retro akcesoriów, popularyzując je i inspirując ulicznych fashionistów swoimi własnymi przykładami.
- Taylor Swift. Amerykańska piosenkarka country-pop była być może pierwszą, która dostrzegła w designerskim bandeau świetlaną przyszłość dla tego akcesorium. I jej własnej, jak się wydaje. Bo od kilku lat to właśnie ona, a nie Elżbieta Burgundzka czy inna osoba błękitnej krwi, kojarzona jest z modą na noszenie biżuteryjnych opasek. Taylor Swift ma nawet podobno całą kolekcję takich akcesoriów, z których każdy piosenkarz wyodrębnia specjalną okazję do noszenia.
- Jennifer Behr. Znana projektantka akcesoriów do włosów i biżuterii nie tylko projektuje modne bandeaux - sama chętnie nosi podobną biżuterię, która uzupełnia jej stylowy i spójny wygląd. Co ciekawe, Jennifer Behr nie zawsze preferuje swoje własne projekty bandeau. Uważa, że noszenie własnych jest zbyt ostentacyjne. Dlatego preferuje akcesoria swoich kolegów projektantów.
- Paris Hilton. Większość celebrytek, które chodzą z opaskami na głowie, nosi je jak tiary. Ale nie Paryż towarzyski. Ona woli autentyczną opcję ich noszenia. Amerykańska aktorka, piosenkarka, projektantka i modelka mody często pozuje w bandeau przed kamerami fotograficznymi i wideo. Biżuteria jest zsunięta na jej bladą głowę dość głęboko, mniej więcej do połowy czoła, co nadaje celebrytce swoistego greckiego uroku.
- John Garvey Weir. Amerykańska łyżwiarka figurowa o pseudonimie "Johnny", która trzykrotnie zdobyła tytuł mistrzyni USA w łyżwiarstwie figurowym, triumfalnie zamyka naszą listę gwiazd, dla których bandeau to nie tylko dodatek, ale styl życia. Pomyślisz sobie: no tak, co ma do tego sportowiec, przecież to mężczyzna, a bandeau to naprawdę dziewczęca biżuteria. A dlaczego nie, Johnny odpowiedziałby, gdyby usłyszał twoje pytanie. Jego współpraca z marką Ban.do, która specjalizuje się w wiesz-czym, była czymś w rodzaju manifestacji płci. Amerykańska łyżwiarka figurowa wielokrotnie występowała publicznie w biżuteryjnych opaskach na włosach i wyglądała przy tym bardzo, bardzo przystojnie. Główne przesłanie tego spektaklu było proste: na rzecz równości płci, przeciwko stereotypom płciowym.
Jednak te cztery celebrytki nie są jedynymi fankami bandeau. Dodatki w stylu vintage lubi nosić Emily de Ravin, australijska aktorka, która w kultowym serialu Lost grała Claire Littleton. Piosenkarka Janet Jackson i amerykańska aktorka Katrina Bowden są uważane za fanki bandeau. Maria Menounos, dziennikarka, aktorka i prezenterka telewizyjna ze Stanów Zjednoczonych, która ma greckie korzenie (kto wie, może stąd jej zamiłowanie do dodatków z antyczną nutą), również często pojawia się publicznie w biżuterii vintage.
Jedną z najbardziej zagorzałych promotorek bandeau jest marka Dodatki. Projektanci marki wypuścili całą kolekcję vintage o nazwie Vintage Boudoir. A jeśli do tej pory nie wiedziałaś, gdzie szukać niedrogich opasek do włosów w stylu vintage, teraz już wiesz, gdzie wybrać się na zakupy w poszukiwaniu wyjątkowego dodatku na świąteczne przyjęcie.
Jeśli chodzi o popularność bandeau we współczesnych kokardach ślubnych, za trendsetterkę można śmiało uznać Meghan Markle, żonę księcia Harry'ego i księżną Sussex, która po uzyskaniu poparcia męża odmówiła tytułu członka rodziny królewskiej. Była amerykańska aktorka i modelka założyła do ślubu bogatą, wysadzaną diamentami tiarę bandeau. Klejnot został wykonany na początku lat 30. XX wieku na zamówienie Marii z Teck, żony Jerzego V. Połączenie sukni Givenchy i królewskiego klejnotu było oszałamiające: wizerunek Meghan został okrzyknięty perfekcyjnym i natychmiast podniesiony do rangi wzorca w modzie ślubnej.
Historia Diamond Bandeau
Cóż, podczas gdy poruszyliśmy temat królewskiej biżuterii, w szczególności diamentowej tiary bandeau, którą Meghan nosiła publicznie w głównym dniu swojego życia - jej dniu ślubu z księciem Harrym - powinieneś wiedzieć, że do 19 maja 2018 roku ta diamentowa biżuteria nie widziała ludzi przez pełne sześć dekad. Nie wszystkie królewskie tiary bandeau może poszczycić się tak ciekawą historią, dlatego chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby ją opowiedzieć.
W brytyjskiej rodzinie królewskiej jest taka tradycja: w dniu ślubu panna młoda nosi klejnot rodzinny (jeden lub więcej). Jeśli panna młoda nie posiada takich klejnotów (jak w przypadku Meghan Markle), są one dostarczane przez rodzinę Windsorów. Amerykańska aktorka, która została księżną Sussex, nie wybierała swojej biżuterii ślubnej. Miała na sobie to, czym podzieliła się z nią babcia pana młodego, królowa Elżbieta. Trzeba jednak przyznać, że gusta dwóch głównych kobiet w życiu księcia Harry'ego były w tym momencie całkowicie zbieżne. Meghan dostała tiarę bandeau Marii z Teck - babci królowej Elżbiety II.
Jak to wygląda
Centralnym punktem tej biżuteryjnej kompozycji jest bajecznie droga broszka, która składa się z kilkunastu masywnych diamentów. Kamienie są dobierane i obrabiane w taki sposób, aby imitowały kwiat w kompozycji. Babcia Elżbiety II nie odziedziczyła go, lecz otrzymała w prezencie w dniu swojego ślubu. Ofiarodawcą było hrabstwo Lincoln, które tak hojnie obdarowało pannę młodą, gdy ta zgodziła się zostać narzeczoną Jerzego V.
Zauważ, że w tym momencie nie mówimy o bandeau, ale o broszce - dodatku w kształcie kwiatu. Jest to ważny punkt, ponieważ tiara nie pojawiła się od razu, nie została dana Marii z Teck, jak mogliśmy to kontemplować na ślubie Meghan i Harry'ego.
Operacja "Transformacja".
Właściwie to babcia królowej Elżbiety II słynęła z zamiłowania do broszek. W rzeczywistości to właśnie dlatego hrabstwo Lincoln postanowiło sprawić jej tak cenną niespodziankę ślubną. Ale jak na ironię, kwiatowa broszka podarowana przez hrabstwo nigdy nie przypadła do gustu Marii z Teck. Nie podobał jej się ten ornament, nic na to nie mogła poradzić. Przez długi czas broszka zbierała kurz w królewskim skarbcu, aż w końcu babcia Elżbiety II podjęła świadomą decyzję o przekształceniu niekochanego klejnotu w coś bardziej atrakcyjnego i luksusowego. Oddała broszkę do jubilera Garrard i poprosił je o wykonanie tiary w formie opaski na głowę.
W ten sposób powstało słynne "Diamond Bandeau". Składał się z jedenastu segmentów, które można było przesuwać względem siebie i doczepiać do dowolnej fryzury. Jubilerzy nie przylutowali również broszki: pozwolili klientowi zdjąć ją z tiary i nosić osobno, jak poprzednio. Nie była ona jednak nigdy używana przez Consort Queen (tj. królową konsortę panującego króla). Sama "Diamond Bandeau", nawiasem mówiąc, była noszona przez Marię z Teck tylko raz. Jeśli dobrze pamiętam, to było to w operze. Nigdy więcej nie dotknęła tiary.
Tajemnica jej zniknięcia
Maria Thekskaya zmarła w 1953 roku. Po jej śmierci diamentowa biżuteria stała się własnością jej najstarszej wnuczki, królowej Elżbiety. Ale nawet ona nie traktowała diamentowego bandeau bardziej przychylnie niż jego poprzednia właścicielka. Publicznie, Elizabeth II z tiarą na głowie nigdy nie pojawiła się publicznie. Dziwne, prawda? Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że akcesorium wyglądało naprawdę niesamowicie i imponująco.
Nie szukajcie jednak tajemnic i spisków tam, gdzie ich nie ma. Jeśli porównasz stare zdjęcia Mary of Teck noszącej diamentowy bandeau ze zdjęciami Meghan Markle noszącej tę samą biżuterię, zauważysz, że górny środek, obecny na zdjęciu babci obecnej królowej brytyjskiej, brakuje na zdjęciach ślubnych Meghan. Prawdopodobnie element ten został odłamany i prawdopodobnie zaginął. Stąd, tiara "Diamond Bandeau" przez sześć dekad nie pojawiał się publicznie z powodu banalnego pęknięcia.
Dzień po ceremonii zaślubin tiara bandeau, należąca niegdyś do królowej Marii, a obecnie do królowej Elżbiety II, wróciła na należne jej miejsce - do królewskiego skarbca. Można by przypuszczać, że Meghan Markle była zdenerwowana, że nie otrzymała Diamond Bandeau w prezencie od babci jej prawowitego męża, ale nie. Po pierwsze, Meghan nigdy nie była znana ze swojego upodobania do bajecznie drogiej biżuterii. A po drugie, książę Harry podarował jej równie niesamowity prezent - pierścionek z ogromnym akwamarynem, który przez długi czas był własnością jego matki, księżnej Diany, a od 2018 roku stał się własnością jego żony.
Bando i "krewni"
I na koniec o biżuterii, która uważana jest za "związaną" z bandeau. W każdym przypadku, krewni są indywidualni, ale prawie zawsze mówimy o akcesoriach, które można przekształcić w bandeau (lub odwrotnie - które można zastosować jako bandeau).
- Choker. O tym elemencie biżuterii już wielokrotnie czytaliście na naszej stronie. Po przetłumaczeniu na język rosyjski, francuska nazwa brzmi jak "choker", ponieważ choker jest w zasadzie krótkim naszyjnikiem wykonanym z tkaniny, który ściśle przylega do szyi. Jeśli pozwala na to zachowanie chokera, można go nosić jako bandeau i odwrotnie.
- Czapla. W niektórych źródłach można spotkać się z nazwą czapla. W języku łacińskim oznacza "czaplę". Czapla często służyła jako centralny element bandeau. Wyglądała jak broszka ozdobiona "bukietem" z piór. Pióra były zazwyczaj jasne i puszyste. Czapla była wyjmowana i mogła być używana zarówno jako centralny dodatek do nakrycia głowy, jak i jako broszka, czyli samodzielnie.
- Feronniere. Kobieca i bardzo delikatna ozdoba, znana nam od czasów renesansu. W formie wstążki lub łańcuszka, który spływa na czoło. Centralna część pom-pomu ozdobiona jest klejnotem, perłą lub innym wzorem, ale koniecznie miniaturowym i lakonicznym elementem.
Bandeau możesz nosić w dowolny sposób. W końcu nie jesteśmy członkami rodzin królewskich, by stosować się do zaleceń etykiety o szczególnym rygorze. Możemy więc swobodnie wyrażać siebie za pomocą akcesoriów vintage, tak jak lubimy. Ale warto chyba w ramach tego artykułu przypomnieć sobie klasyczne zasady noszenia tiary-bando. Przynajmniej dla ogólnego rozwoju.
Krwawym księżniczkom nie wolno nosić tiary aż do dnia ślubu. Noszenie tiary na początku kariery królewskiej jest uważane za mauvais ton. Po wyjściu za mąż dama może nosić drogocenną opaskę również przy innych okazjach, ale księżna, księżniczka lub królowa powinna nosić ją publicznie dopiero po godzinie piątej wieczorem. Wcześniej nikt nie może go nosić. Tiara królewska jest zazwyczaj przekazywana jednej dziewczynie na całe życie. Druga osoba może nosić biżuterię dopiero po śmierci pierwszej.
Należy również wiedzieć, że kontemplując wspaniałą tiarę-bandę na księżniczce krwi lub zwykłej dziewczynie, widzimy tylko połowę dekoracji. Druga połowa jest ukryta przed wzrokiem. Jest to baza z drutu pokrytego aksamitną wstążką pasującą do włosów osoby noszącej. Drut, pokryty aksamitem, służy jako niezawodne mocowanie i chroni biżuterię przed wyślizgnięciem się z włosów i uszkodzeniami spowodowanymi upadkiem.
Tiara bandeau nigdy nie leci z jej użytkownikiem w dalekie podróże i jest przekazywana do użytku tylko na życzenie królowej Elżbiety II. Bez jej życzeń na głowach jej bliskich przed kamerami nie pojawiłaby się diamentowa opaska, tiara czy diadem.
0 Komentarze